Basketbollisti shqiptar bie pre e racizmit

Rastet e racizimit në Itali janë prezente jo vetëm në futboll por edhe në basketboll.

Sportisti shqiptar, Franko Bushati u bë viktimë e sulmeve raciste këtë fundjavë  gjatë ndeshjes Givova Scafati-Leonis Roma, e cila u mbyll në favor të vendasve 108-82. Basketbollisti i kombëtares shqiptare, pjesë e Leonise, u ofendua në kor gjatë gjithë takimit nga tifozët kundërshtarë. Gjykata Sportive e Federatës së Basketbollit në Itali vendosi të pezullojë me një ndeshje pa tifozë skuadrën vendasve.

Klubi i Givova Scafati e kundërshtoi me vendosshmëri akuzën për racizëm ndërsa akuzoi basketbollistin shqiptar. Kur ish-lojtarëve ka gjithmonë agresivitet që mund të tejkalohet ndonjëherë.

Vetë basketbollisti është përgjigjur si nga fusha dhe nga pankina rezultatin 3-2 me dorë, i cili simbolizon fitoren e titullit në sezonin 2015-2016, kur ishte pjesë e Leonesa Breschia në gjysëmfinalen e play-offit.

*

*

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com