Artikujt e Bota

Dasma mbretërore 2018, përfundon ceremonia martesore e Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan

Dasma mbretërore 2018, përfundon ceremonia martesore e Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan

Ora 14:33 – Çifti përfundon parakalimin Duka Harry dhe Dukesha Meghan kanë përfunduar parakalimin me pajton në rrugët e Windsor. Tashmë ata ndodhen në kështjellë për drekën e pritjes. Ora 14:05 – Përfundon ceremonia martesore e Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan Meghan dhe Princ Harry shkëmbyen një puthje kur dolën nga kisha përpara mijëra njerëzve.

Dorëhiqet kryeministri i Armenisë

Kryeministri i Armenisë Serzh Sargsyan dha dorëheqjen pas 11 ditë protestash nga qytetarët dhe opozita. Ai mori postin të martën e kaluar pas dy mandatesh pesë vjecare si president i vendit. Protestat e udhëhequra nga kryetari i opozitës Nikol Pashinyan detyran kryeministrin e sapoemëruar të heqe dorë nga posti. “Lëvizja në rrugë është kundër mandatit

Gjermani, çmontohet bomba e Luftës së Dytë Botërore, evakuohen 26 mijë persona

Autoritetet gjermane kanë çaktivizuar një bombë të Luftës së Dytë Botërore, e cila peshonte rreth 1.8 ton. Bomba u gjet në  qytetin e Paderbornit në një kopësht, ndërsa 26 mijë persona u evakuuan nga shtëpitë e tyre. Bomba prej 1.8 tonësh është një nga më të mëdhajat që është gjetur ndonjëherë në zonë dhe kushdo

Hollanda me fushat e tulipanëve si “vepra arti”

Pak vetë e dinë që origjina e vërtetë e tulipanëve është Stambolli, pasi vendi ku është kultivuar më shumë dhe tashmë është kthyer në simbol të tij, është Hollanda. Vendi i tulipanëve, nga 22 prilli në 7 maj do të mbajë festivalin dedikuar tulipanëve me titull “Noordoostpolder”. Bëhet fjalë për një terren që i është

Mijëra persona në Moldavi kërkojnë bashkim me Rumaninë

Ish-presidenti i Rumanisë, Traian Basescu u është bashkuar më shumë se 10,000 personave në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinjev në marshin që bënte thirrje për bashkim të Rumanisë me Moldavinë, transmeton Rueters. Bashkimi i anëtarit të Bashkimit Evropian, Rumanisë me Moldavinë duket proces që ka pak gjasa të ndodhë, mirëpo kjo çështje thekson dallimet në mesin

Sulmi ndaj ish-spiunit, Trump mund të dëbojë diplomatët rusë

Edhe Shtetet e Bashkuara mund të përjashtojnë diplomatët rusë që shërbejnë në vend, si masë kundër sulmit kimik ndaj ish-spiunit Sergei Skripal në Britani. Një lëvizje e tillë do të ishte solidarizim me vendimin e marrë nga Britania dhe shtetet anëtare të Bashkimit Europian për dëbimin e diplomatëve rusë nga vendet respektive. Presidenti Donald Trump

Zjarri në Rusi, rritet bilanci i të vdekurve, 53 viktima mes tyre edhe fëmijë

Të paktën 53 persona kanë humbur jetën nga zjarri që ra në një qendër tregtare në qytetin siberian të Kemerovës në Rusi. Midis viktimave janë 11 fëmijë. Deri tani raportohet se 16 persona janë zhdukur, ku mes tyre ka edhe fëmijë por shanset por shanset për ti gjetur gjallë janë të pakta. Ndërsa rreth 43

Dy shpërthime me makina-bombë në Somali

Dy makina-bombë në kryeqytetin somalezë vranë gjashtë persona dhe plagosën të paktën pesë të tjerë të dielën, thanë dëshmitarët. Sipas burimeve mjekësore, një nga makina-bombë shpërtheu në një pikë kontrolli të rëndësishme në Mogadishu, duke vrarë katër vetë dhe duke plagosur së paku katër të tjerë. Dëshmitarët thanë se makina, e drejtuar nga një sulmues

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com