Artikujt e Bota

Debati për udhëheqjen e BE, kandidati më i avantazhuar Manfred Weber i PPE-së

Debati për udhëheqjen e BE, kandidati më i avantazhuar Manfred Weber i PPE-së

Debati për udhëheqjen e Komisionit Europian në vitet e ardhshme u fokusua të mërkurën te krijimi i vendeve të reja të punës, ndryshimet klimatike dhe rreziku i shpërbërjes së unionit. Gjashtë kandidatët kritikuan disa nga politikat aktuale të presidentit në largim, Jean-Claude Juncker. Gjashtë kandidatët për presidencën e Komisionit Europian përplasën të mërkurën pikëpamjet e tyre

Erdoğan: Terroristi në Zelandë të Re do të japë llogari

Terroristi që vrau 50 besimtarë myslimanë dhe plagosi rreth 50 të tjerë në xhamitë e Zelandës së Re javën e kaluar “do të japë llogari”, tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. “Do të japësh llogari për këtë. Nëse Zelanda e Re nuk e bën këtë, në një mënyrë ose tjetër ne dimë të kërkojmë

Amerikanët duhet të marrin vizë për të hyrë në BE

Bashkimi Europian deklaroi të premten se duke nisur nga viti 2021 do të kërkojë viza për të gjithë amerikanët që udhëtojnë nëpër Europë. Shtetasit amerikanë që do të kalojnë kufirin do tu duhet një pasaportë, një kartë krediti për të aplikuar në Sistemin e Autorizimit dhe Informimit të Udhëtimeve Europiane (ETIAS). Kjo e fundit do

Erdogan: Greqia të ekstradojë anëtarët e Feto. Tsipras: Gjykatat të pavarura nga qeveria

“Divergjencat mund të zgjidhen me dialog”. Me këto fjalë, Recep Tayip Erdogan dhe Alexis Tsipras përfunduan takimin dypalësh me rastin e vizitës së këtij të fundit në Ankara. Mediat komentojnë se dy liderët megjithë diskutimet disa orëshe nuk kanë arritur të kenë qëndrime të përbashkëta. Gjatë bisedës dy krerët e shteteve u përballën me tema shumë

Rinisin kërkimet për më shumë se 250 persona “të varrosur” në baltë

Ekipet e shpëtimit kanë rinisur kërkimet për  qindra njerëz që figurojnë ende të zhdukur  nga shembja e një dige në juglindje të Brazilit të premten. Autoritetet ndaluan kërkimet për orë të tëra mes frikës se një digë tjetër në zonë rrezikonte të shembej. Rreth 3,000 njerëz u evakuan më pas, thanë zjarrfikësit lokalë për BBC.

SHBA paralajmëron Venezuelën: Do t’i përgjigjemi kërcënimeve ndaj çdo diplomati

SHBA ka paralajmëruar Venezuelën se çdo kërcënim ndaj diplomatëve amerikanë ose udhëheqësit të opozitës Juan Guaido do të përballet me “një përgjigje të rëndësishme”. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton tha se çdo “kërcënim” i tillë do të ishte “një sulm i rëndë në sundimin e ligjit”. Paralajmërimi i Bolton vjen disa ditë pasi SHBA

Kriza e emigrantëve në Sanremo, Baglioni: Qeveri mëkatare!Replikon Salvini: Këndo se të kalon…

Politika e porteve të mbyllura e masat shtrënguese ndaj emigrantëve të ndërmarra së fundmi nga qeveria italiane pas miratimit të ashtuquajturit Ligji Salvini, mbi sigurinë e emigracionin në Itali, kanë përfshirë dhe eventin më të madh artistik të muzikës italiane, Festivalin e Sanremos. Gjatë konferencës për shtyp të prezantimit të këngëtarëve pjesëmarrës në edicionin e

Paris kujton viktimat e terrorizmit

Përkujtim përpara dyqanit kosher 4 vjet pas sulmeve në kryeqytetin francez. Paris u kujtoi viktimave të supermarketit kosher një nga vendet e sulmeve tragjike të 4 viteve më parë në kryeqytetin francez. Në përkujtimoren e 9 janarit, ndodheshin kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo, zyrtarët e lartë francezë, të mbijetuarit dhe të afërmit e viktimave. Katër

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com