Artikujt e Bota

Amerikanët duhet të marrin vizë për të hyrë në BE

Amerikanët duhet të marrin vizë për të hyrë në BE

Bashkimi Europian deklaroi të premten se duke nisur nga viti 2021 do të kërkojë viza për të gjithë amerikanët që udhëtojnë nëpër Europë. Shtetasit amerikanë që do të kalojnë kufirin do tu duhet një pasaportë, një kartë krediti për të aplikuar në Sistemin e Autorizimit dhe Informimit të Udhëtimeve Europiane (ETIAS). Kjo e fundit do

Erdogan: Greqia të ekstradojë anëtarët e Feto. Tsipras: Gjykatat të pavarura nga qeveria

“Divergjencat mund të zgjidhen me dialog”. Me këto fjalë, Recep Tayip Erdogan dhe Alexis Tsipras përfunduan takimin dypalësh me rastin e vizitës së këtij të fundit në Ankara. Mediat komentojnë se dy liderët megjithë diskutimet disa orëshe nuk kanë arritur të kenë qëndrime të përbashkëta. Gjatë bisedës dy krerët e shteteve u përballën me tema shumë

Rinisin kërkimet për më shumë se 250 persona “të varrosur” në baltë

Ekipet e shpëtimit kanë rinisur kërkimet për  qindra njerëz që figurojnë ende të zhdukur  nga shembja e një dige në juglindje të Brazilit të premten. Autoritetet ndaluan kërkimet për orë të tëra mes frikës se një digë tjetër në zonë rrezikonte të shembej. Rreth 3,000 njerëz u evakuan më pas, thanë zjarrfikësit lokalë për BBC.

SHBA paralajmëron Venezuelën: Do t’i përgjigjemi kërcënimeve ndaj çdo diplomati

SHBA ka paralajmëruar Venezuelën se çdo kërcënim ndaj diplomatëve amerikanë ose udhëheqësit të opozitës Juan Guaido do të përballet me “një përgjigje të rëndësishme”. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton tha se çdo “kërcënim” i tillë do të ishte “një sulm i rëndë në sundimin e ligjit”. Paralajmërimi i Bolton vjen disa ditë pasi SHBA

Kriza e emigrantëve në Sanremo, Baglioni: Qeveri mëkatare!Replikon Salvini: Këndo se të kalon…

Politika e porteve të mbyllura e masat shtrënguese ndaj emigrantëve të ndërmarra së fundmi nga qeveria italiane pas miratimit të ashtuquajturit Ligji Salvini, mbi sigurinë e emigracionin në Itali, kanë përfshirë dhe eventin më të madh artistik të muzikës italiane, Festivalin e Sanremos. Gjatë konferencës për shtyp të prezantimit të këngëtarëve pjesëmarrës në edicionin e

Paris kujton viktimat e terrorizmit

Përkujtim përpara dyqanit kosher 4 vjet pas sulmeve në kryeqytetin francez. Paris u kujtoi viktimave të supermarketit kosher një nga vendet e sulmeve tragjike të 4 viteve më parë në kryeqytetin francez. Në përkujtimoren e 9 janarit, ndodheshin kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo, zyrtarët e lartë francezë, të mbijetuarit dhe të afërmit e viktimave. Katër

Kim fiton mbështetjen e Kinës për “samitin e dytë me Trumpin”

Pas një vizite të papritur në Kinë, lideri verikorean, Kim Jong-un është larguar me përkrahje nga ky shtet për mbajtjen e një samiti të dytë me presidentin amerikan, Donald Trump, kanë njoftuar mediat shtetërore. Trump dhe Kim janë takuar për herë të parë në qershor të vitit të kaluar, mirëpo përparimi në çështjet e denuklearizimit

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com