Artikujt e Ekonomi

Bankers Petroleum: Punonjësit u keqpërdorën

Bankers Petroleum: Punonjësit u keqpërdorën

Kompania Banker Petroleum i ka dhënë përgjigje punonjësve të kompanisë Tosk Energji që pak ditë më parë protestuan, duke pretenduar se në rafineri mungon furnizimi me naftë bruto nga ana e Bankers. Në një deklaratë për mediat, Bankers Petroleum sqaron se ka qenë gjithmonë në mbështetje të punonjësve, por kjo situatë lidhet me dështimin e

Sa shtrenjtë kushton argëtimi në Shqipëri! Tirana dhe Korça më qejflinjtë

Nuk është aspak habi që Tirana është qarku me “qejfli” në Shqipëri. Pjesa më e madhe e të ardhurave janë përqendruar në kryeqytet dhe dihet që “qejfi” blihet me para. Sipas të dhënave nga Anketa e Buxhetit të Familjeve 2017, Tirana kishte përqindjen më të lartë të shpenzimeve për argëtim dhe kulturë ndaj totalit të

Ekonomisti: Arben Ahmetaj s’ka meritë për rritjen ekonomike

Ekonomisti Pano Soko i ftuar në “Ekopolitikë” në Ora News komenton punën e ministrit të Financave në largim Arben Ahmetaj. Arben Ahmetaj: “Rritja ekonomisë shqiptare në këto 5 vite shumëzohet me zero. Nuk është se nuk ka rritje ekonomike, por ku shkon? Rritjen ekonomike 90% e saj shkon për një grusht njerëzish. Ky është problemi me

Tabaku: Nga 1 janari taksa e pronës rritet 2 deri në 4 herë!

Duke e ilustruar me një video, deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku shkruan se taksa e pronës duke nisur nga 1 janari rritet dy deri në katër herë. Sipas saj, zëvendësimi i ministrave nuk e ndryshon filozofinë drejtuese të qeverisë. Reagimi i plotë i Tabakut: Sado që kryeministri përpiqet të ndryshojë fasadën e qeverisjes ajo është

Lufta për furnizimin e Kosovës

Vendosja e tarifës për mallrat serbe ka rritur interesimin mes Kosovës dhe Shqipërisë për shkëmbimin e mallrave. INSTAT raporton se vetëm në 10 muaj Shqipëria ka eksportuar mallra që kapin një vlerë prej 22.4 mld lekë. Ndërkohë që vendosja e taksës 100% ndaj Serbisë nga Kosova është mundësi shumë e mirë për të rritur marrëdhëniet

Braçe për Ridvan Boden: Kandidat, vlerësimin e bën Komisioni

Propozimi i Ridvan Bodes nga qeveria për anëtarë të Këshillit Mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë pritet të kalojë përmes një debati mes deputetëve të Partisë Socialiste. Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erjon Braçe, shprehet se bëhet fjalë ende për një propozim. Erjon Braçe: Gjthësecili që vjen në Komisionin e Ekonomisë dhe në Kuvend është kandidat. Nëse

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com