Artikujt e Kulturë

“Hije dhe Siluetë” – Durrës, çelet ekspozita me punime të nudos abstrakte

“Hije dhe Siluetë” – Durrës, çelet ekspozita me punime të nudos abstrakte

Hije dhe Siluete, ky është titulli i ekspozitës së piktores së re durrsake Sara Tagani, që guxon të thyej tabutë duke publikuar imazhe të nudos abstrakte. e çelur në Galerinë e Arteve Figurative “Nikolet Vasia” në qytetin bregdetar, ekspozita përbëhet nga 25 punime. Artistja e re shpjegon se këto punime, shumica e të cilave janë

“Guri i legjendave” në Përmet, nis rikonstruksioni i monumentit natyror

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, inspektoi nisjen e punimeve të monumentit natyror, të Gurit të Përmetit, simbol i qytetit. I kthyer në një vend të vizitueshëm nga turistët, me ndërhyrjen restauruese do të kthehet në një atraksion kyç për vizitorët. “Guri i legjendave” i cilësuar simbol i qytetit të Përmetit do t’i nënshtrohet rikonstruksionit. Ministrja

Tetë milionë lekë për “Gurin e Përmetit”

Në qytetin e Përmetit nis projekti i rijetëzimit të “Guri i Përmetit” monument kulture përmes rikualifikimit të zonës, dhe kthimin e kësaj zone në pikë interesi turistik Projekti “Guri i Përmetit” kap vlerën e investimit prej 8.560.848 lek dhe pritet të përfundojë në harkun kohor të dy muajve. “Guri i qytetit të Permetit” ndodhet në

Ismail Kadare nderohet me çmimin ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Shkrimtari i madh Ismail Kadare u nderua sot në Prishtinë, me çmimin ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, në një ceremoni të organizuar në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në kryeqytetin e Kosovës. Çmimi për kontributin e madh të dhënë për letërsisë shqipe dhe atë botërore, iu dorëzua shkrimtarit Kadare nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala.

Ekspozita ‘Fractured Body’ sjellë në Shqipëri 18 artistë amerikanë

Fractured Body është tema e ekspozitës që ka bërë bashkë  në Tiranë 18 artistë amerikanë dhe dy shqiptarë. Vizatimet e artistëve bashkëkohore kanë në qendër të tyre qënien njerëzore ndërsa sipas kuratorëve ekspoztia është një shkëmbim kulturash e idesh përmes artit. Ekspozita ‘Fractured Body’ ka sjellë në Tiranë 18 artistë nga New York-u mes tyre

Nisma më e re – Bashkia e Tiranës, teatër shëtitës të kukullave nëpër lagje

Kjo pranverë i ka gjetur fëmijët e kryeqytetit me më shumë mundësi për argëtim. Krahas krijimit të këndeve sportive dhe të lojërave, Bashkia e Tiranës ka menduar që të tregojë kujdes edhe për edukimin e të vegjëlve me dashurinë për artin dhe të bukurën. Teatri Shëtitës i Kukullave i Bashkisë së Tiranës ka nisur një

‘Skëndërbegasit ndër vite’, botohet libri me biografi të 35 mijë personave

Botohet libri i dytë “Skëndërbegasit” që përmbledh jetën dhe karrierën e personaliteteve të shkollës ushtarake nga viti 1945-1192. Autorët e këtij libri, Kujtim Boriçi dhe Maksim Fejzulla, përmes një botimi voluminoz synojnë të japin informacion rreth kontributit që kanë dhënë ushtarakët dhe mësuesit në këtë shkollë. “Skëndërbegasi ndër vite” është botimi i dytë në autorësinë

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com