Artikujt e Lajme

Vjedhja e bankës. Ish-guvernatori dëshmon në prokurori

Vjedhja e bankës. Ish-guvernatori dëshmon në prokurori

Ish-Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, është paraqitur mengjesin e sotem në Prokurorinë e Tiranës, ku është marrë në pyetje për vjedhjen e 713 milionë lekëve. Fullani është pyetur nga prokurori i çështjes, Ramadan Troci, ndërsa nuk dihet nëse pjesë e pyetjeve kanë qenë edhe tenderat e BSH. Në Prokurorinë e Turanës, Fullani shoqërohej

Aleatët e qeverisë. Dule kritikon reformat “Rama”

Partia e Bashkimit për të Drejtat e Njeriut është gjithmonë e më shumë larg koalicionit qeverisës. Kreu i saj Vangjel Dule gjatë një konference të shoqatës OMONIA të zhvilluar në Gjirokastër, apeloi qeverinë Rama të mbajë premtimet e të mos veprojë me reforma klienteliste. Dule ka kritikuar edhe reformën territoriale që sipas tij nuk ka

Tiranë-Elbasan. Diskutime për ndryshimin e marrëveshjes për rrugën

Komisioni për Çështjet Ligjore pritet te dikutojë sot mbi marrëveshjen për projektin e rrugës “Tiranë-Elbasan”. Komisioni për Ekonominë në rendin e dites ka ndryshimet në ligjin “Për procedurat tatimore” ndersa Komisioni për Punën Çështjet sociale në rend ka edhe Shqyrtimin nen për nen të projektligjit “Për urdhrin e punonjësit social”. Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese pritet

Studimi mbi romët. Komuniteti i përjashtuar nga shërbimet

Romët përjashtohen masivisht nga mundeësiteë peër t’u aftësuar. Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga organizata “Save the Children” dhe “Roma Active Albania”. Ato kanë përgatitur një studim mbi gjendjen e vështirë të pakicave rome në rajonin e Fierit, Pogradecit dhe të Korcës. Raporti është pjesë e projektit rajonal të Evropeës Jug-Lindore “Liderët

Festat kombëtare. Filarmonia e Tiranës: “Liria, frymëzimi ynë”

Veprat e kompozitorëve më të mirë shqiptarë, si: Çesk Zadeja, Prenk Jakova, Avni Mula, etj., janë bërë pjesë e festimeve të 102-vjetorit të pavarësisë dhe 70-vjetorit të çlirimit të vendit. Ka qenë Bashkia e kryeqytetit, nën kujdesin e Krybashkiakut Lulzim Basha, që ka zgjedhur t’i mbyllË festimet me filarmoninë e Tiranës, me koncertin “Liria është

70-vjetori i çlirimit. Ceremonial-homazh për dëshmorët e luftës

Shqipëria nderoi të rënët në luftën Nacional-Çlirimtare, në 70-vjetorin e Çlirimit. Në ceremonialin shtetëror në homazhet për dëshmorët e Luftës, morën pjese personalitetet më të larta të vendit, Presidenti i Republikës Bujar Nishani, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe Kryeministri Edi Rama. Nderime për të rënët e luftës së Dytë Botërore në Shqipëri, u bënë

Çlirimi i Shqipërisë. Paradë ushtarake në Tiranë

Ka nisur me një paradë, ceremonia e festimit të oragnizuar nga ministria e Mbrojtjes me rastin e 70-vjetorit të çlirimit të atdheut. Në ceremoni morën pjesë Presidenti Bujar Nishani, Kryministri Edi Rama dhe Kryetari i Parlamentit, Ilir Meta. Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, ndërsa ka shpehur mirënjohjen për të gjithë ata që sakrifikuan jetën për

Data e çlirimit. Rama: Tradhtarët “diskutojnë” luftën

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta dhe Kryeministri Edi Rama, zhvilluan sot një takim me veteranët e LANÇ, me rastin e 70-vjetorit të çlirimit. Në fjalën e tij, Kryeparlamentari vuri në dukje kontributin e LANÇ, ndërsa shprehu bindjen se pa 29 Nëntorin 1944, Shqipëria nuk do të ishte kjo që është sot. Ndërkohë, Kryeministri Rama, ndërsa

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com