Artikujt e Lajme

Protesta e 22 nëntorit. Basha thirrje Ramës: Mos rrit taksat!

Protesta e 22 nëntorit. Basha thirrje Ramës: Mos rrit taksat!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke bërë një rezyme edhe të protestës së zhvilluar 2 ditë më parë, i bëri thirrje kryeministrit Edi Rama, që të reagojë. Sipas Bashës, reagimi duhet të vijë me uljen e taksave, mosrritjen e çmimit të energjisë, ndalimit të prishjeve selektive, si dhe një sërë problemesh ekonomike, që po

Forumi ekonomik. Kryeministrat e Ballkanit, takim në Vjenë

I pranishëm në Forumin Ekonomik, që po mbahet në Vjenë, kryeministri Edi Rama vlerësoi hapat e Shqipërisë në sektorin e biznesit. Sipas një raporti të Bankës Botërore, ky tregues është rritur me 6.3 pikë. -Falë një sërë reformash dhe një ndryshimi në qasjen e qeverisë ndaj komunitetit të biznesit, ne si Shqipëri patëm një hov

Vizita në Gjilan. Ilir Meta, “Qytetar Nderi”

Kryetari i kuvendit Ilir Meta shpallet Qytetar Nderi i Gjilanit, titull ky i dorëzuar gjatë një aktiviteti me titull “Java kuq e zi”, nga kryetari i komunes së Gjilanit, Lutfi Hazizi. Per kryetarin e kuvendit Ilir Meta ky titull simbolizon për të një detyrim për te ardhmen e Gjilanit dhe gjerë. Meta shprehu bindjen e

Gjyqi i deputetëve. Avokatët: Ishte një “rrahje” e thjeshtë

Avokati mbrojtës i deputetetit, Arben Ndoka, e ka cilësuar si rrahje të thjeshtë dhunën e ushtruar ndaj deputetit të Partisë Demokratike, Gent Strazimiri. Sipas avokatëve Ardian Visha dhe Baftjar Rusi, në kushte të tilla, duhet të pushohet çështja gjyqësore ndaj të pandehurve, pasi kallëzimi nuk është bërë nga protagonist kryesor në ngjarje, Gent Strazimiri, por

Naftë në det! Ministria e Energjisë: Kërkime në Jon

Shqipëria pritet të nisë kërkimet në det për struktura naftë- gaz mbajtëse në zonën ekonomike të Shqipërisë ne detin Jon, duke rikthyer konfliktin e kufijëve detare me Greqinë, një marrëveshje e rrëzuar edhe nga Gjykata Kushtetuese. Ministria e Energjisë konfirmoi lajmin, në një takim për hartën e resurseve natyrore. Ministri Gjiknuri kërkoi nga njësitë vendore

Ankimimi i PD. Kushtetuesja shqyrton kërkesën për magjistraturën

Gjykata Kushtetuese sot merr në shqyrtim kërkesën e Partisë Demokratike mbi pezullimin e ligjit të ndryshuar nga qeveria “Për Shkollën e Magjistraturës”. Dy muaj më parë, deputeti Eduard Halimi iu drejtua kësaj gjykate dhe bashkë me Magjistraturën, çoi paditë për amendimet të cilat prekin KLD-në e Gjykatën Administrative. Për opozitën, ato kanë përmbajtje të thellë

Kërkesa e Konfindustrisë. Qeveria të rikthejë lejet e ndërtimit

Konfindustria i kërkon qeverisë shqiptare të rikthejë lejet e ndërtimit. Përmes një komunikate, grupimi i bizneseve i bën apel qeverisë të tërhiqet nga bllokimi pothuaj i plotë i lejeve zhvillimore të ndërtimit, vendim i marrë nga Këshilli i Rregullimit të Territorit të Shqipërisë. Konfindustria vlerëson, se pafuqia institucionale për të kontrolluar shkeljet e ligjit me

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com