Artikujt e Lajme

Gjyqi i deputetëve. Avokatët: Ishte një “rrahje” e thjeshtë

Avokati mbrojtës i deputetetit, Arben Ndoka, e ka cilësuar si rrahje të thjeshtë dhunën e ushtruar ndaj deputetit të Partisë Demokratike, Gent Strazimiri. Sipas avokatëve Ardian Visha dhe Baftjar Rusi, në kushte të tilla, duhet të pushohet çështja gjyqësore ndaj të pandehurve, pasi kallëzimi nuk është bërë nga protagonist kryesor në ngjarje, Gent Strazimiri, por

Naftë në det! Ministria e Energjisë: Kërkime në Jon

Shqipëria pritet të nisë kërkimet në det për struktura naftë- gaz mbajtëse në zonën ekonomike të Shqipërisë ne detin Jon, duke rikthyer konfliktin e kufijëve detare me Greqinë, një marrëveshje e rrëzuar edhe nga Gjykata Kushtetuese. Ministria e Energjisë konfirmoi lajmin, në një takim për hartën e resurseve natyrore. Ministri Gjiknuri kërkoi nga njësitë vendore

Ankimimi i PD. Kushtetuesja shqyrton kërkesën për magjistraturën

Gjykata Kushtetuese sot merr në shqyrtim kërkesën e Partisë Demokratike mbi pezullimin e ligjit të ndryshuar nga qeveria “Për Shkollën e Magjistraturës”. Dy muaj më parë, deputeti Eduard Halimi iu drejtua kësaj gjykate dhe bashkë me Magjistraturën, çoi paditë për amendimet të cilat prekin KLD-në e Gjykatën Administrative. Për opozitën, ato kanë përmbajtje të thellë

Kërkesa e Konfindustrisë. Qeveria të rikthejë lejet e ndërtimit

Konfindustria i kërkon qeverisë shqiptare të rikthejë lejet e ndërtimit. Përmes një komunikate, grupimi i bizneseve i bën apel qeverisë të tërhiqet nga bllokimi pothuaj i plotë i lejeve zhvillimore të ndërtimit, vendim i marrë nga Këshilli i Rregullimit të Territorit të Shqipërisë. Konfindustria vlerëson, se pafuqia institucionale për të kontrolluar shkeljet e ligjit me

Vizita në Gjilan. Ilir Meta “Qytetar nderi”

Kryetari i kuvendit Ilir Meta shpallet “Qytetar nderi i Gjilanit”, titull ky i dorëzuar gjatë një aktiviteti me titull “Java kuqezi”, nga kryetari i komunes së Gjilanit, Lutfi Hazizi. Për Kryetarin e Kuvendit Ilir Meta, ky titull simbolizon një detyrim për të ardhmen e Gjilanit dhe më gjerë. Meta shprehu bindjen e tij, se mund

Fundjava-kulturë. Një sërë aktivitetesh për artdashësit

Fundjave te mbushur me drame, komedi do te sigurojne skenat e teatrove ne vendin tone. Publiku do te kete mundesi te kaloje mbremjet e ftohta te dimrit prane aktoreve dhe skenes se ngrohte te teatrit i cili do te ofroje emocionen te forta. Me shume shfaqje, me shume vepra do te vendosen per te gjithe

Protestë për ekonominë. Basha: Qeveria të mos fshihet në bunker

Mijëra qytetarë dhe mbështetës të Partisë Demokratike protestuan në Tiranë kundër qeverisë, në manifestimin më të madh për respektimin e të drejtave ekonomike. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke theksuar se protesta është tërësisht me profil ekonomik, i bëri thirrje kryeministrit Rama të mbajë premtimet sa s’është vonë, ose të largohet. Ndërkohë që ironizoi

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com