Artikujt e Rajoni

Greqia kundër Tusk për kuotat e emigrantëve, paralajmëron viktima nga të ftohtit

Greqia kundër Tusk për kuotat e emigrantëve, paralajmëron viktima nga të ftohtit

Komisioneri Europian për Emigracionin, Dimitris Avramopoulos e ka cilësuar si të papranueshëm propozimin e kreut të Këshillit Europian, Donald Tusk, për heqjen e kuotave të shpërndarjes së refugjatëve ndërmjet vendeve anëtare. Sipas mediave, Tusk do ta paraqesë propozimin e tij në samitin e BE-së, të enjten dhe për këtë ka informuar me një letër liderët

“Luftë” në rrugët e Athinës mes anarkistëve dhe forcave të policisë

Në Athinë janë shënuar përsëri përleshje midis grupeve të të rinjve anarkistë dhe policisë. Në përleshjet që vazhduan deri në orët e para të së mërkurës, anarkistët ishin ngujuar në oborrin e Universitetit Polititeknik, fare afër sheshit Omonia. Në bazë të ligjit policia nuk ka të drejtë të ndërhyjë në ambientet universitare. Por edhe nga

“Bashkimit Europian i duhet një i ngarkuar i posaçëm për Kosovën”

Pёr ta zgjidhur konfliktin mes Serbisё dhe Kosovёs nё bisedime nuk duhet tё ketё tema tabu, thotё pёr DW Wolfgang Petritsch. Brukseli duhet ta shohё si njё nga prioritet e veta raportin e Ballkanit Perёndimor me BE-nё. Zoti Petritsch, Ju thoni, se tani ka njё shans historik pёr ta zgjidhur ҁёshtjen e Kosovёs. Pёrse? Wolfgang Petritsch: Unё

Zaevi do ta nervozojë Serbinë: E mbështesim Kosovën në UNESCO

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka thënë se Maqedonia do të ndihmojë në normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi. I pyetur nëse Maqedonia do të përkrah anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Zaev nuk e ka mohuar një gjë të tillë “Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Maqedonisë për anëtarësim në UNESCO. Ne do të ndihmojmë

Zaev nga Prishtina: Hetim ndërkombëtar për incidentin në Kumanovë

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili sot po qëndron për vizitë zyrtare në Prishtinë, ka deklaruar se qytetarët duhet ta dinë të vërtetën lidhur me incidentin e armatosur në Kumanovë, i cili kishte ndodhur në maj të vitit 2015. Deklaratën e tillë kryeministri Zaev e ka bërë pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. “Jemi

Kryeministri i Maqedonisë vizitë historike në Kosovë, pritet nga Haradinaj

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka arritur në Kosovë. Ai është pritur me ceremoni shtetërore nga Garda Ceremoniale e FSK-së. Pas takimit dy kryeministrat Haradinaj dhe Zaev do të mbajnë një konferencë për media. Zaev do të takohet edhe me kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli dhe presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Kjo është vizita e

Demarkacioni, Vujanoviç: Çështje e brendshme e Kosovës, po e ndjekim me durim

Edhe pse e konsideroi çështje të mbyllur për Malin e Zi, Presidenti malazez Filip Vujanoviç tha se me durim do të presin një zgjidhje përfundimtare nga Kosova. Vujanoviç tha se kjo është një çështje e brendshme e Kosovës dhe si e tillë nuk duan të ndikojnë aspak, qoftë edhe përmes deklaratave. Të njëjtin qëndrim ndau

Greqi, anija me 6.2 tonë drogë dyshohet se ishte për financimin e terrorizmit

Droga që u kap para disa ditësh në afërsi të ishullit të Kretës, dyshohet se mund të destinohej për të financuar terrorizmin. Anija rimorkiator me 6,2 tonë kanabis u ndalua mesjavën e kaluar, pasi kishte lundruar nën survejimin e shërbimeve inteligjente greke dhe të huaja. Policia bregdetare greke ka publikuar edhe një video nga ky

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com