Artikujt e Rajoni

Alarm i rremë – Pakoja e dyshimtë alarmon Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi

Alarm i rremë – Pakoja e dyshimtë alarmon Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi

Autoritetet e sigurisë në Greqi janë vënë sot në alarm pas konstatimit të një pakoje të dyshimtë në Ministrinë e Mbrojtjes. Paketa u diktua gjatë marrjes në dorezim të korrespondencës. Menjëherë në vendngjarje ka mbërritur njësia e deaktivizimit të lëndëve eksplozive. Policia bllokoi qarkullimin e mjeteve në rrugën që kalon para Ministrisë së Mbrojtjes. Por

Jessen-Petersen: BE-ja t’ia bëjë të qartë Serbisë të sillet në përputhje me ligjet ndërkombëtare

Ish-shefi i misionit të OKB-së në Kosovë, Soren Jessen Petersen, e ka cilësuar si ‘skandaloz’ veprimin e Serbisë ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, duke vlerësuar si një ‘përpjekje të qëllimshme për ta minuar Kosovën’. Në një intervistë me Radion Evropa e Lirë, Jessen Petersen, tha se ‘Serbia nuk e respekton rendin dhe ligjin’ dhe

Lunaçek përshëndet vendimin e gjykatës për lirimin e Haradinajt

Deputetja dhe raportuesja e përhershme e Kosovës në Parlamentin Europian, Ulrike Lunacek ka përshëndetur vendimin e sotëm të Gjykatës së Colmar të Francës, për lirimin e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj. “Mbajtja e Haradinajt sipas një urdhërarresti ndërkombëtar të vjetërsuar nga viti 2004, nga Serbia, i cila është në një dialog të moderuar me Kosovën

Serbi – Beograd, mijëra vetë protestuan duke kërkuar hetime për një projekt

Mijëra vetë kanë protestuar mbrëmë në Beograd duke kërkuar hetime lidhur me një projekt prej miliarda eurove për ndërtim të një kompleski. Demonstruesit kanë bartur mbishkrimin “Mos ta zhytim Beogradit”, afër lumit Sava, ku do të ndërtohet një kompleks me ndërtesa, hotele dhe qendër tregtare. Kritikët e këtij projekti e akuzojnë qeverinë e Serbisë se

Kosovë – Bashkimi i shqiptarëve, Thaçi: Deklaratat e zyrtarëve të BE-së, bajate

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka adresuar kritika të ashpra në drejtim të zyrtarëve të Bashkimit Evropian. Duke u ndërlidhur me mesazhet e zyrtarëve të BE-së, të cilët e qortuan në mënyrë indirekte Thaçin për deklaratat e tij për bashkimin e shqiptarëve në një shtet nëse Brukseli nuk ofron perspektivën integruese evropiane për Kosovën, Thaçi

Francë – Gjykata në Colmar vendos nesër për lirimin ose ekstradimin e Haradinajt

Gjykata e Kolmarit do të mbajë ditën e nesërme seancën e radhës për rastin e Ramush Haradinaj, ndërsa me shumë mundësi do të japë edhe verdiktin përfundimtar mbi çështjen. Burime të afërta me liderin e AAK-së, bëjnë të ditur se tek përfaqësuesit ligjorë të Haradinajt ka një frymë optimizmi, ndërsa bëhet e ditur se në

Kosova pret lirimin e Haradinajt

Ndalimi i liderit të AAK-së Ramush Haradinajt pritet të marrë fund nesër në seancën e tij të radhës në Colmar të Francës. Haradinaj, i cili po mbahet në ndalim në shtetin francez, nga 4 janari i këtij viti në bazë të aktakuzave të vitit 2004 nga shteti serb akuzohet për kinse krime të kryera ndaj

Maqedoni – LSDM: Shumica e detyruar të realizojë vullnetin e qytetarëve

LSDM-ja sot përmes një njoftimi për shtyp njoftoi se shumica parlamentare prej 67 deputetëve, të cilët paraqesin rreth 700.000 votues, do të përgjigjet në detyrën e saj dhe do t’i parandalojë dëmet e mëdha mbi interesat qytetare dhe shtetërore. “Shumica parlamentare ka detyrë që ta realizojë vullnetin e shumicës të qytetarëve dhe ta shpëtojë shtetin

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com