Artikujt e Sociale

Fotoja e rrallë e vajzës rome nga Tirana në National Geographic

Fotoja e rrallë e vajzës rome nga Tirana në National Geographic

Fotoja e një vajze rome në Tiranën e viteve ’30 të shekullit të shkuar është një nga 8 fotografitë e përzgjedhura nga faqja prestigjioze e National Geographic për koleksionin e fotografive të grave gjatë këtyre viteve përreth botës. Në foton e bërë nga fotografi italian shihet një grua rome e veshur me rroba tradicionale në

Peleshi: Parku i fëmijëve në Tiranë po has në një rezistencë të pamerituar

Parku i fëmijëve në liqenin e Tiranës po has në një rezistencë të pamerituar. Kështu ka deklaruar zv/kryeministri Niko Peleshi, nga qyteti i Korçës ku ka prezantuar projektin “Qyteti i Fëmijëve” Peleshi: I uroj kryetarit të bashkisë së Tiranës të bëjë realitet idetë e veta të cilat po hasin në një rezistencë të pamerituar për

Vlorë – Fëmijet jetimë, Totozani: Asnjë tolerancë ndaj dhunës

Avokati i Popullit  Igli Totozani, ka nisur një aksion për monitorimin në terren të kushteve të trajtimit të të miturve në Shtëpitë e Fëmijës, në të gjithë vendin. Kontrolli do të përfshijë trajtimin nga pikëpamja sociale, psikologjike dhe shëndetësore të fëmijëve në këto qendra, por edhe verifikimin e çdo punonjësi në Shtëpitë e Fëmijës lidhur

Qëndra tranzitore. Tiranë, nxjerr në rrugë nënën rome me 3 fëmijë.

Nje nene  e cila ka vetem 2 dite qe ka sjelle ne jete femijen e saj  eshte nxjere jashte ambienteve të Qëndrës Tranzitore të Emergjencave. Denoncimin per kete  rast e ben publik babai I foshnjes dhe gjyshi I tij Nje tjeter  version te  ketij rasti jep  kujdestari I kesaj qendre  Pas   4 oresh ne qiell

Elbasan – Jetojnë në varfëri, kompjuter dhe ushqime për familjen nga Shushica

Ushqime dhe një kompjuter janë dhuruar për familjen e Ilir Kallogjerit në Shushicë të Elbasanit, që ditë më parë tërhoqi vëmendjen për shkak të kushteve të vështira ku jetonte. Kompjuteri ishte në ndihmë të djalit 10 vjeçar të paralizuar që do ta ndihmojë për të ndjekur mësimet. Pas publikimit të lajmit në Ora News, qytetarë

I rrezikohet jeta. I duhet transplant veshke, 20 vjeçari apel për ndihmë

Mosfunksionimi i veshkave ka vënë në rrezik jetën  e nje 20 vjeçari nga shijaku I cili bën apel për ndihmë. Marsel Domi, thotë se ndonëse rregullisht ka kryer procesin e dializës, mjekët i kanë kërkuar në mënyrë urgjentë të bëjë transplant veshkash, një ndërhyrje e papërballueshme nga ana financiare për familjen e tij. I ndodhur para

Varfëria në Elbasan. 7 anëtarë të një familje jetojnë me 9900 lekë/muaj

Në kushte ekstreme varfërie jeton familja prej 7 anëtarësh e Ilir Kallogjerit, e cila nuk ka asnëj pjestar në marrëdhënie pune. Babai i Ergesit shprehet se nuk ka marre asnje ndihme nga institucionet shtetërore. Iliri rrefen me ze te mekur se e gjithe familja e tij ka vetem nje shprese,te ushqehen me pagesen e perfituar

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com