Artikujt e Sociale

I rrezikohet jeta. I duhet transplant veshke, 20 vjeçari apel për ndihmë

I rrezikohet jeta. I duhet transplant veshke, 20 vjeçari apel për ndihmë

Mosfunksionimi i veshkave ka vënë në rrezik jetën  e nje 20 vjeçari nga shijaku I cili bën apel për ndihmë. Marsel Domi, thotë se ndonëse rregullisht ka kryer procesin e dializës, mjekët i kanë kërkuar në mënyrë urgjentë të bëjë transplant veshkash, një ndërhyrje e papërballueshme nga ana financiare për familjen e tij. I ndodhur para

Varfëria në Elbasan. 7 anëtarë të një familje jetojnë me 9900 lekë/muaj

Në kushte ekstreme varfërie jeton familja prej 7 anëtarësh e Ilir Kallogjerit, e cila nuk ka asnëj pjestar në marrëdhënie pune. Babai i Ergesit shprehet se nuk ka marre asnje ndihme nga institucionet shtetërore. Iliri rrefen me ze te mekur se e gjithe familja e tij ka vetem nje shprese,te ushqehen me pagesen e perfituar

Mungesa e medikamenteve. Te sëmurët pa ilaçe dhe ne radhë për kurën

Mungesa e medikamenteve baze ne Sherbimi Onkologjik prane QSUT i ka detyruar pacientet ti blejne  ilacet ne farmacite prane spitalit. Sikur te mos mjaftonte fakti qe te semuret luftojne cdo dite me vdekjen, pamundesia ekonomike per te  siguruar ilacet krijon stres tek pacientet te cilet  vijne nga  qytete te ndryshme     Por ka edhe

Mungon mjeku. Torovicë, 5 mijë banorë nuk kanë shërbim shëndetësor

5 mije banore te fshatit Torovice ne Lezhe nuk marrin sherbim shendetesor pasi qendra shendetesore e fshatit nuk ka mjek. Pervec kesaj infrastruktura e kesaj qendre por edhe ajo rrugore e kesaj zone eshte ne kushte te mjerueshme. Drejtori i Shendetit Publik ne Lezhw Arben Ristani thote se kane bere kerkese prane Ministrise se Shendetesise

Pas dhunës, flet mësuesi i Kimisë: Nxënësit më provokonin dhe ofendonin rëndë

Gjykata e Durrësit ka vlerësuar të paligjshëm arrestimin e mësuesit Flamur Pajo, i cili akuzohet se ushtroi dhunë mbi nxënësin e klasës së shtatë në shkollën 9-vjecare “Hasan Koci” në Shkozet. Trupi gjykues, i përfaqësuar nga gjyqtarja Nurjeta Tafa, vendosi si masë sigurie atë të detyrimit të paraqitjes dy herë në muaj pranë organeve kompetente,

Shifra e lartë. Vlorë, 42 për qind e të papunëve të paarsimuar

Në Vlorë, rreth 42 për qind e të papunëve të regjistruar në zyrat e punës nuk kanë asnjë shans të gjejnë një vend të përshtatshëm, për shkak se u mungon arsimimi dhe formimi profesional. Pjesa më e amdhe e tyre janë të moshës mbi 50 vjec të cilët vijojnë të dalin në sheshin Omonia për

Apeli i një nëne. Kukës, varfëria, 7 veta jetojnë me 6 mijë lekë

Apel për ndihmë për ti shpëtuar varfërisë në këto ditë të ftohta dimir ka lëshuar Nurie Poci, kryefamiljarja nga Kukësi e cila mes shumë mundimesh mezi mban familjen me 6 vajzat e saj. Ajo shprehet se 10 mije leke paguan qerane e shtepise ndersa 3 mije leke shlyen faturen e energjise elektrike ku vetem 6

Me leje lindjeje. Mirditë, 27 vjet mësuese, e heqin nga puna

Një mësuese e arsimit 9-vjeçar në fshatin Domgjon në Mirditë është larguar nga puna, ndërsa ajo ndodhej me raport lindjeje. Ky është pretendimi i Vera Markut nënë e 8 fëmijëve, që tashme ka nisur edhe një betejë për rikthimin e saj në vendin e punes që kishte prej 27-vitesh. Bashkshorti i mesuese Veres thote se

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com