Artikujt e Vendi

Siguria ushqimore, Zusi: Në treg ka produkte me ngjyrues dhe aflatoksinë

Siguria ushqimore, Zusi: Në treg ka produkte me ngjyrues dhe aflatoksinë

Në tregun shqiptar tregtohen produkte që përmbajnë mikrobe, salmonelë, ngjyrues, aflatoksisë e deri në vaj palme, që rezulton i rrezikshëm për shëndetin e konsumatorëve. Studimi i kryer nga Qendra për Ekporte Shqiptare vë në dukje këtë fakt alarmant. Alban Zusi, drejtor i kësaj qendre, sqaron se produktet në të cilat janë konstatuar këto probleme, janë:

Basha: Llalla duhet të qëndrojë në detyrë deri sa të zgjidhet Kryeprokurori i ri

Në një bashkëbisedim me gazetarët, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e quajti zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm si shkelje të Kushtetutës e cila nuk e parashikon këtë institucion në asnjë nen të saj. Basha tha se nuk do të takohet kurrë me Ramën për të shkelur Kushtetutën dhe se kryprokurori i ri, duhet të

A ka folur Kryemadhi me presidentin Meta për çështjen e prokurorit të përkohshëm?

Gazetarja: Në këtë moment interpretimesh të ndryshme, a nuk është koha që Presidenti i Republikës t’ju thërrasë ju, Z. Basha, z. Rama në një tryezë të përbashkët? Keni folur për këtë çështje më bashkëshortin tuaj? Monika Kryemadhi: “Me thënë të drejtën kam nja 12 ditë që nuk e kam parë, se unë erdha mbrëmë në darkë, ndërsa

Emiljano Shullazi thotë se disponon përgjime për prokuroren e çështjes

Emiljano Shullazi deklaron se disponon përgjime ku prokurorja mëson dëshmitarët se çfarë të thonë në gjyq. “Kemi incizime për ju kur mësoni dëshmitarët sesi të flasin në Gjykatë” i ka thënë Shullazi prokurores. Dy prokurorët e çështjes janë Elisabeta Imeraj dhe Eneid Nakuçi. Në seancën e sotme u bë ballafaqimi i noteres Aida Spahiu dhe

SHBA-BE duan të mbyllin dosjet e krimit me Kryeprokurorin e përkohshëm? Basha u tregon Kushtetutën

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pati një qëndrim të qartë ndaj ekspertëve të EURALIUS dhe OBDAT, të cilët kërkojnë zgjedhjen e një prokurori të përgjithshëm të përkohshëm. Duke sjellë në vëmendje konsensusin politik të 22 korrikut për reformën në drejtësi, Basha tha se asnjë përfaqësuesi ndërkombëtar nuk mund ti shkojë ndërmend të bëjë thirrje

Gjiknuri shfuqizon 60 licenca, operatorët: E drejtë, shmang konfliktet dhe dublimet

Shfuqizimi i 80 linjave ndërqytetase nga ana e ministrit të transportit, Damian Gjiknuri mirëpritet nga operatorët e këtij sektori. Sipas kreut të shoqatës së Transportit Ndërqytetas, Kujtim Mema vendimi do të shmangë dublimin e linjave, ndërkohë që sipas tij, reforma duhet të vazhdojë me ndërtimin e terminalëve të autobusëve në çdo qytet.   Ministri i

LSI sulmon ndërkombëtarët, Rama: Heshtja për KED, dyfytyrësi korruptive

Dy funksionarët më të lartë të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili dhe Luan Rama kanë sulmuar prezencën ndërkombëtare në Shqipëri dhe misionet OPDAT dhe Euralius për mënyrën si po sillen me zbatimin e reformës në drejtësi. Këto misione sipas Luan Ramës, janë bashkëfajtore në shkeljen e ligjit për zgjedhjen e Këshilli të Emërimeve në

Ministri italian pyetet për Tahirin: Nuk komentoj veprimet e drejtësisë

Ministri italian Andrea Orlando, vizita e të cilit përkoi me të njëjtën ditë kur gjykata zbardhi një vendim mase sigurimi përmes të cilit i ndalonte daljen jashtë ish-Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, nuk pranoi të bënte komente për këtë çështje. Orlando: Nuk komentoj veprimet e magjistraturës italiane, aq më pak mund ta bëj me vendimet e

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com