Paralajmërimi i Brnabiç: Serbia mund të ndërhyjë nëse Kosova krijon ushtri

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic sugjeroi të mërkurën se çdo krijim i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi, dy dekada pas kryengritjes së shqiptarëve të Kosovës kundër sundimit serb, shkruan Reuters.

Parlamenti kryesisht shqiptar etnik i Kosovës është i vendosur të votojë më 14 dhjetor nëse do të transformojë forcën e saj të mbrojtjes prej 4,000 trupash, por armatosur lehtë në një ushtri të rregullt.

Megjithëse për këtë proces mund të duhen vite, politikanët serbë pohojnë se një ushtri e Kosovës mund të përdoret për të dëbuar serbët e mbetur nga Kosova, një akuzë e mohuar nga udhëheqësit kosovarë, të cilët bazohen në mbështetjen e Bashkimit Evropian dhe SHBA-ve, në reformat dhe zhvillimin e shtetit.

“Unë shpresoj se kurrë nuk do të duhet ta përdorim atë (ushtrinë), por kjo është aktualisht një nga opsionet në tryezë pasi nuk duam ta shikojmë spastrim etnik”, u tha gazetarëve në Beograd kryeministrja Ana Brnabiç .

Analistët e Ballkanit thanë se çdo veprim i ushtrisë së Serbisë prej 28,000 ushtarëve kundër Kosovës është shumë pak e mundshme, duke pasur parasysh aspiratat e Beogradit për t’u bashkuar me BE dhe se komentet e Brnabic duket se janë një e keqe për nacionalistët serbë.

“Pretendimet e Brnabic janë në konflikt me një deklaratë të fundit të presidentit Aleksandar Vuçiç, i cili tha se dërgimi i ushtrisë serbe në Kosovë do të çonte në konflikte të drejtpërdrejta me NATO-n”, tha Milan Karagaca, një ish diplomat ushtarak dhe një anëtar Qendrës për Hulumtime të Politikës së Jashtme në Beograd.

Marrëdhëniet e zymta midis Serbisë dhe Kosovës, që shpalli pavarësinë në vitin 2008, u përkeqësuan kur Prishtina goditi 100 përqind tarifat mbi importet nga Serbia dhe Bosnja më 21 nëntor si hakmarrje për lobimin e Beogradit kundër pranimit të Kosovës në Interpol.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshkroi idenë e krijimit të një ushtrie të Kosovës si të paafatshme.

*

*

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com