Putin: I gatshëm t’i japë Kongresit të SHBA bisedën sekrete Trump-Lavrov

Presidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën se ishte i gatshëm t’i japë Kongresit të SHBA-ve një rekord të takimit të Presidentit Trump me ambasadorët e lartë rusë.

Oferta provokuese për Kremlinin për të dhënë dëshmi me komisionet e mbikëqyrjes së SHBA-së për takimin e Zyrës Ovale erdhi me paralajmërimin se kërkesa për transkriptin të bisedave duhet të vijë nga administrata Trump.

Përgjigja e Rusisë vjen ndërkohë që Trump është akuzuar se ndau sekrete të klasifikuara javën e kaluar me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe ambasadorin e Rusisë në Shtetet e Bashkuara gjatë një takimi të Zyrës Ovale.

Por, taktika ruse mund të ketë të bëjë më shumë me përpjekjet për të mbjellë kaos të mëtejshëm në Uashington.

Kremlini ka mohuar njoftimet se Trump ndau sekrete të klasifikuara javën e kaluar me Lavrov dhe ambasadorin e Rusisë në SHBA, por komentet e plota të Trump për të dërguarit rusë nuk janë bërë publike.

Siç është raportuar së pari nga “The Washington Post”, Trump në një takim me Lavrov dhe ambasadorin rus Sergej Kislyak dha një informacion të klasifikuar për një komplot të Shtetit Islamik për të kontrabanduar një bombë të maskuar si një laptop në një avion pasagjerësh.

Raportet e mëvonshme kanë sugjeruar se informacioni u sigurua nga qeveria izraelite dhe ishte aq e ndjeshme saqë nuk ishte e ndarë edhe me aleatët më të afërt të Shteteve të Bashkuara.

Vërejtjet e Putinit lënë disa paqartësi në lidhje me natyrën e të dhënave. Ndërsa fjala “zapis” në rusisht mund të tregojë një regjistrim audio dhe se një një ndihmës u tha gazetarëve se Putin po i referohej një transkripti, raportoi agjencia e lajmeve Reuters.

*

*

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com