Vrasja e gazetarit arab, Turqia ndan regjistrime të Khashoggit me Arabinë dhe SHBA

Turqia thotë se ka ndarë regjistrime në lidhje me vrasjen e gazetarit dhe shkrimtarit Jamal Khashoggi me SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Arabinë dhe të tjerët.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsëriti pohimin e tij se Arabia Saudite e dinte se kush e kishte vrarë Khashoggi.

Khashoggi, një kritik i sundimtarëve sauditë, u vra në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor.

Arabia Saudite ka pranuar se është vrarë atje, por mohoi sugjerimet që përfshinte familjen mbretërore.

Fillimisht shkrimtari ishte larguar nga konsullata i padëmtuar.

Sauditët gjithashtu kanë mohuar komentet e bëra nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman duke e përshkruar Khashoggi si  ‘një islamik i rrezikshëm’.

Thirrja telefonike e raportuar në Shtëpinë e Bardhë erdhi para se Arabia Saudite të pranonte se Khashoggi ishte vrarë.

*

*

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com